آشنایی با شهر پونای هندوستان

پونا یک شهر آرام و دانشجویی با جمعیت حدود سه میلیون نفر به عنوان دومین شهر بزرگ ایالت ماهاراشترا در 160 کیلومتری شرق بمبئی واقع شده است.

پونا دارای سه فصل آب و هوایی میباشد:

 1- فصل باران از اول ماه جون به مدت 4 تا 6 ماه.

2- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت 4 ماه

 3- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت 3 ماه.

آب و هوای پونا معتدل و مرطوب است به طوریکه در طول سال احتیاجی به استفاده از بخاری وجود ندارد.

موقعیت جغرافیایی
   پونا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بمبئی در ایالت ماهاراشترا  قر ار دارد. پونا شهری است آرام و خوش آب و هوا دارای چندین بنای تاریخی و  جاذبه‌های توریستی، که در میان دیگر شهرهای هند موقعیت بهتری دارد.   
   طبق  سرشماری سال ۲۰۰۸ پونا شهری است با جمعیتی بالغ بر ۵٬۰۵۰٬۰۰۰ نفر و مساحتی  در حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع که در ارتفاع ۵۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد و  قسمتی از آن در مجاورت رشته کوه سهیدری جای گرفته‌است. 
دین مردم پونا   
   قانون اساسی هندوستان به شکل سکولار است که درآن دین خاصی به عنوان دین رسمی شناخته نشده‌است ولی 80% مردم پیرو مذهب هندو   ٪۱۵ مسلمان   ٪۵ باقیمانده مسیحی   و زرتشتی، سیک و بودایی میباشند .
  شهر  پونا زادگاه بسیاری از هنرمندان، شاعران ، نویسندگان و پیشوایان مذهبی  سرشناس هند می‌باشد . از همین روست که افسانه دلاوری‌های جنگجویان وسلحشوران این ناحیه، یاد و خاطره اصلاح‌طلبان انقلابی، یادگار آموزگاران  برجسته، هنرمندان، نخبگان و پیشوایان مذهبی و فلاسفه بزرگ و مشهور که زبانزد خاص و عام‌اند، این شهر را تبدیل به پلی میان دانش نوین و دانش و  نیک‌اندیشی پیشینیان نموده‌است.   

 مجمع بین المللی مدیتیشن اوشو در این شهر واقع است که تعداد زیادی از طرفداران اوشو و علاقمندان به مدیتیشن را از نقاط    گوناگون جهان را به این شهر می‌کشاند که گاهی اقامت‌های نسبتا طولانی دارند. جشن‌های گانپاتی  در این شهر رونق بیشتری نسبت به سایر شهرها دارد. حضور دانشجویان و اقامت  نسبتاً زیاد خارجی‌ها از جمله ایرانیان مقیم یا دانشجویان ایرانی در فرهنگ  مردم این شهر بی‌تاثیر نبوده‌است. 
زبان مردم پونا 

 در پونا بیشتر زبان‌های مراتی، هندی و انگلیسی رایج است. مردم بومی این شهر  به زبان مراتی که زبان ویژهٔ ایالتمهاراشترا    است ، سخن می‌گویند.با این  حال بیشتر آن‌ها توانایی فهم و سخن‌گفتن به زبان هندی و انگلیسی   را نیز  دارند .زبان انگلیسی بیش‌تر در میان قشر تحصیل‌کرده رواج دارد .   زبان رسمی  ادارات   و موسسات آموزشی و دانشگاهها و مدارس انگلیسی میباشد.     

 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.